גודל טקסט:
שינוי צבעי האתר:
מקשי קיצור
S - עבור לתוכן העמוד
1 - עמוד הבית
4 - חיפוש
הצהרת נגישות
En

אוסף הפטריות

האוסף הוא למעשה, שימורן של פטריות הבר שעשויות להיות ביום מן הימים בסימן הכחדה עקב שינויי האקלים החלים באזורנו.

הטיפול השוטף של הבנק הוא מתמקד בתחזוקה, שימור וקטלוג ממוחשב של הפריטים ונתוניו שיפורסמו לציבור ויאפשרו גישה נוחה לגורמים המתעניינים באוסף.

בנק הפטריות הלאומי (Israel National Mycotheca) במכון שמיר

אוסף של פטריות הבר והתרבות מישראל ומהעולם

הפטריות הן אורגניזם חשוב מעין כמוהו לסביבה ולתועלתו של האדם. במדינות רבות בעולם קיימים בנקי גנים ,האוצרים בתוכם, אוסף מגוון של מיני פטריות  בר ותרבות. לאחרונה מדברים על שינויי אקלים העשויים לפגוע בבתי הגידול של פטריות רבות. שינויים אלה עשויים לצמצם את מספר המינים הנפוצים בבר ואף לגרום להיעלמותם של מינים חשובים. לכן שימורן חשוב מעין כמוהו.

בקיץ 2019 אוסף פטריות הבר והתרבות הגדול ביותר בישראל שיסד פרופ' ס. ואסר מהמכון לאבולוציה, אוניברסיטת חיפה הועבר למכון שמיר למחקר. וכך נוסד הבנק הלאומי לפטריות המאכל והתרבות בישראל.

האוסף מכיל כ- 600 קוים של פטריות  בר ופטריות מתורבתות, למאכל  ולרפואה, בעיקר מקבוצת פטריות הבסיסה. מאגר זה בעל פוטנציאל בלתי נדלה וחשוב מאוד למחקר רחב ושיתוף פעולה עם גורמים אקדמיים ומשקיעים המעוניינים בפיתוח נושאים רפואיים או לתרבות של פטריות מאכל לחקלאות הגולן ואזורים אחרים בישראל. מאגר לאומי זה , הינו מיוחד במינו, מכיוון שהוא מכיל רבות מהפטריות שנאספו בבר בארץ ישראל ומהוות אוסף לאומי ייחודי.